Nexus 7. Планшет asus nexus 7 16gb характеристики


Nexus 7 | Tabletler | ASUS Türkiye

Daha güçlü ve her zamankinden daha portatif.

Veri bağlantısıyla 32GB depolama alanını kullanarak favori dosyalarınızı WiFi olmayan yerlerde de kullanabilirsiniz.

Mobil bağlantı desteği sunan yeni Nexus 7

Nexus 7 sizinle birlikte her yere gidecek biçimde tasarlandı – yeni nesil 32GB’a varan depolama alanıyla mobil bağlantı olan her yerde dosyalarınıza erişebilirsiniz. Nexus 7 size daha da fazlasını sunmayı başarıyor.

Göz alıcı 7 inç ekran

Harika bir 7 inç ekrana ve tüm gün yetecek batarya süresine sahip olan aynı zamanda mobil bağlantı üzerinden daha fazla depolama alanına erişme imkanı veren Nexus 7 ile uzun yolculuklar sorun olmaktan çıkıyor.

Hız ve performans

ASUS tarafından üretilen Nexus 7 ile gelen NVIDIA® Tegra® 3 dört çekirdekl işlemci sayesinde tüm işlemler daha hızlı. Sayfalar daha kısa sürede yükleniyor, oyunlar akıcı ve tepkiler daha iyi. Birden çok uygulama aynı anda açılsa da sorun yok. Patentli 4-PLUS-1 çekirdek tasarımında gerek duyduğunuzda performans emrinize sunuluyor, gerek olmadığında düşük güç tüketimi ön plana çıkıyor.

Oyun desteği ihmal edilmedi

Nexus 7 geliştirilirken oyun desteği eksik bırakılmadı. Kalp atışlarını hızlandıran dört çekirdekli işlemci performansı ve 1280 x 800 piksel yüksek çöüzünürlüklü ekran, jiroskop ve hız algılayıcı gibi bileşenler sayesinde tableti hareket ettirerek oyunlar oynayabilir, ekrana dokunarak yol alabilir ve rekorlar listesine adınızı yazdırabilirsiniz. 700 binden fazla uygulama ve oyun Google Play ortamında keşfedilmeyi bekliyor.

Daha az şarjla daha çok iş

9 saatten fazla HD video izleme ve 10 saat internette gezinme ya da e-kitap okuma desteği sunan, bekleme süresi 300 saati aşan Nexus 7 ile uzun yolculuklara çıkabilirsiniz. Okunan kitap bölümü, bitirilen oyun seviyesi, izlenen film sayısı ya da dinlenen müzik dakikası olarak kıyaslayın fark etmez, daha az şarjla daha çok iş yapma zamanı geldi.

Google Play için geliştiridi

Nexus 7 en başından Google Play geliştirildi ve sevdiğiniz eğlence içeriğini elinize ulaştırmak için satışa sunuldu. Dünyanın en geniş e-kitap kolleksiyonu, milyonlarca müzik, binlerce film ve TV programı, en yeni dergiler ve elbette 700 binden fazla uygulama ile oyun bu ortamda barınıyor.
Kablo yok, dert yok
Kabloları ve bağlantılarla veri eşleştirmeyi unutun. Google Play mağazalarında her türlü dijital içerik var ve bulut depolama emrinizde. En son kaldığınız yerden rahatça devam edebilirsiniz.
Milyonlarca e-kitap
4 milyondan fazla eserin yer aldığı online ortam sayesinde Nexus 7’yi en gelişlmiş e-kitap okuyucu olarak kullanabilirsiniz. Normal bir kitap kadar ince ve ufak olan Nexus 7, sorun olmadan arka cebe ya da çanta içine sığabiliyor. Font boyutunu değiştirme, gece modundan gündüz moduna geçme gibi ek seçenekler de sunuyor.
700 bin uygulama ve oyun
En sevdiğiniz oyun ve uygulamaları Nexus 7 ile kullanmaya başlayın. 700 binden fazla seçeneğe sahip olan Google Play ortamında her kullanıcıya hitap edecek içerikler var. Oyunlardan çocuklara özel uygulamalara ve en yeni 3D programlara kadar en popüler ücretsiz ve ücretli uygulamaları ya da oyunları bulabilirsiniz.
Google Play’i keşfedin
Google Play ile en sevdiğiniz eğlence içeriği elinizin altında duruyor. Milyonlarca şarkı, binlerce film ve TV dizisi, en yeni dergiler ve diğerleri Nexus 7 ile kullanılmayı bekliyor.

Google’ın en iyi uygulamaları

Nexus 7 ile birlikte Google’ın en iyi uygulamaları olan Gmail, Chrome, Google+ ve YouTube yüklü olarak geliyor ve Google platformunun en iyi artıları avucunuzun içine yerleşiyor.

Anı yaşayın

Google Now ile gerçek zamanlı olarak ilgili bilgiler kullanıcıya sunuluyor. İşe gitmeden önce trafik durumunu, platformda beklerken bir sonraki trenin geliş saatini ve buna benzer hayat kolaylaştıran bilgileri size iletiyor. En yeni sürümle birlikte Google Now size ait takvim bilgilerini, uçuş saatlerini, restoran rezervasyonlarını, otel onaylarını takip edebiliyor ve sizi uyarabiliyor.

Oturum açın, verileri eşleştirin

Nexus 7 tam anlamıyla Google’ın kararlı sunucularına ve bulut servislerine bağlı olarak işliyor. Kişiler listesi, Gmail, takvim, fotoğraflar, müzik, filmler ve kitaplar gibi içerikleriniz sürekli olarak bulutta yedekleniyor ve kablo gerekmiyor. Google hesabınızla oturum açın ve önem verdiğiniz içeriğin kaybolmasına izin vermeyin.

Android 4.2 Jelly Bean

Nexus 7 ile gelen Android 4.2 işletim sistemi son nesli temsil ediyor ve popüler Android platformunu esas alıyor. Kullanımla birlikte ilerleme gösteren gelişmiş klavyeyi keşfedin, yeni uyarı sisteminin avantajlarını elde edin, Google Now ile gelen güncellemeleri anında alın.

El işaretlerini anlayabilen daha akıllı klavye

Elinizi kaldırmadan işaretler oluşturarak yazmak daha kolay. Parmağınızı klavyedeki tuşlar üzerinde gezdirin ve e-postalarla metinleri daha kısa sürede yazın. Klavyeniz sizi tanıyor ve zaman içinde daha doğru biçimde kelimelerinizi tahmin edebiliyor.

Chrome ile hızlı internet gezintisi

Nexus 7 ile yüklü gelen hızlı ve sade internet tarayıcı Google Chrome içinde yer alan oturum açma sistemi sayesinde kısayollar, bilgisayarda açık olan sekmeler görülebiliyor, cihazlar arasında sayfa gönderimi yapılabiliyor. Tabletle internet gezintisi yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Donanım destekli modelleme sayesinde sayfalar daha hızlı yükleniyor, Chrome ile internet gezintisi hızlanıyor.

Hareket halinde Gmail

Nexus 7 ile gelen Gmail hiç olmadığı kadar iyi. E-posta başlıklarını sağa ya da sola sürükleyerek silebilir, arşivleyebilir ya da uyarıları kulanarak daha hızlı biçimde görebilir ve cevap verebilirsiniz. Bilgisayar ve tablet arasındaki veri alışverişi sayesinde yapılan e-posta işlemleri sürekli güncel olarak kalıyor.

Google+ Hangouts

Nexus 7 ile gelen görüntülü sohbet özelliğiyle dokuz taneye kadar arkadaş aynı anda Google+ Hangouts ortamında buluşabiliyor. 1.2 MP ön kamera sayesinde Hangout görüntüleriniz son derece net iletiliyor ve Wi-Fi ya da mobil bağlantı fark etmeksizin sorunsuz sohbet gerçek oluyor.

YouTube HD

Nereye giderseniz gidin YouTube ortamındaki milyonlarca videoyu izleyebilir, avucunuz içinde taşıdığınız Nexus 7 ile eğlenceye devam edebilirsiniz. YouTube videolarını daha net biçimde izlemek için HD modu tercih etmeniz son derece kolay. Yeni müzik videolarını ve ünlülerle yapılan sohbetleri izlemek için Nexus 7’yi kullanmaya hazır olun.

* Batarya ömrü kullanım şekline göre değişebilir. İfade edilen batarya süresi ölçülürken 720p video 100 kandela ekran parlaklığında çalıştırıldı, harici mikrofon kullanıldı ve Wi-Fi aktifti, Gmail ile oturum açılmıştı.

www.asus.com

Nexus 7 (2013) | Tablets

Now thinner, lighter, and faster – Nexus 7 brings you the perfect mix of power and portability and features the world’s sharpest 7-inch tablet screen.

Grab-and-go greatness

Smart, thin and gorgeous
The clean, simple design features a slim body, a thin bezel and a soft-touch, matte back cover. It sits comfortably in the palm of your hand while the bright, beautiful 7-inch display brings entertainment to life.

Lighter than ever, lasts longer

At just 0.64lbs (290g), the all-new Nexus 7 is light enough to take anywhere and fits easily in bags, backpacks, and even back-pockets. With up to 9 hours of HD video playback and 10 hours of web browsing or e-reading, there's plenty of juice to get you through the day, and built-in wireless charging means you can charge, grab, and go.

Connect from anywhere

With dual-band Wi-Fi and optional 4G LTE, including support for hundreds of networks worldwide, you'll stay entertained – and connected – wherever you are.

Eye-popping performance

The sharpest ever 7-inch tablet screen

The world's highest-resolution 7-inch tablet puts over 2.3 million pixels in the palm of your hand. With 323 pixels packed into every inch, you can read text that’s sharper than a printed page, see images more vivid than the highest quality photo magazine, and watch movies come to life in vibrant full HD.

Fast and smooth

Nexus 7 is made by ASUS and packs a serious punch. With a quad-core Qualcomm® Snapdragon™ S4 Pro processor and 2GB of RAM, everything runs faster. Plus, high-performance rendering ensures 3D graphics are smooth and dynamic.

Sound that surrounds

Nexus 7 features stereo speakers and Surround Sound powered by Fraunhofer (creators of the MP3 format) so you get rich and immersive audio. Hear it all more clearly with finely tuned volume boost technology that makes dialog and sound crisp and easier on the ears.

*Fraunhofer Cingo™ mobile audio technology. Learn more: www.fraunhofer-cingo.com.

Capture every moment

Video conferencing and face-to-face chats with family and friends are more seamless than ever. 1.2MP front and 5MP auto-focus rear cameras and the f/2.4 aperture allows you to capture every moment with rich photos or crisp Full HD video.

All your stuff, your way

Best of Google

Nexus 7 comes loaded with your favorite Google apps – like Chrome, Gmail, YouTube, Hangouts and Google Now – so you can browse, watch, share and stay connected wherever you go. And because Google apps are designed for the cloud, everything is simple and works seamlessly across your phone, tablet and computer. Now you have all the stuff you need, when you need it.

Powered by Android

Nexus 7 is the first tablet to ship with Android 4.3, the latest version of the world's most popular mobile operating system so it's fast, fun and easy to make your own. Share your tablet with friends and family – each person has a separate customizable space, including personal homescreen, wallpaper, apps, storage, and more. You can also manage access to apps and content to create an experience that’s appropriate for each member of the family.

Ready to Play

Nexus 7 is great for gaming and with favorites like Prince of Persia, Asphalt 8, and Riptide GP 2, you can tilt, tap, and touch your way to the top. The brand new Play Games app also lets you track your achievements, play with (or against) friends and gamers around the world, and discover new exciting games. And with an ever-expanding number of tablet-optimized apps like Flipboard, Expedia, or The Fancy, you’ll find all the apps you love, and love the many new apps you find.

Kick back with the world's largest collection of eBooks, listen to millions of music tracks with All Access, and immerse yourself with thousands of movies and TV shows on Google Play.

www.asus.com

Nexus 7 | Tablets | ASUS Global

More powerful and portable than ever.

Buy Nexus 7 with mobile data and 32GB of storage and keep even more of your favorite stuff close at hand – even when you’re not close to WiFi.

Introducing Nexus 7 with mobile data.

Nexus 7 is designed to go wherever you go – and now with up to 32GB of storage and the option to connect to mobile data networks – Nexus 7 can take you even further.

Stunning 7” display

With a stunning 7-inch display, all day battery life, even more storage, and mobile data to keep you connected, Nexus 7 is the perfect travel or commute companion.

Speed and performance

Nexus 7 is built by ASUS and comes with a NVIDIA® Tegra® 3 quad-core processor so everything is faster – pages load quickly, gameplay is smooth and responsive, and running multiple apps is a breeze. Patented 4-PLUS-1™ design gives you processing power when you need it, and battery saving efficiency when you don’t.

Designed with gaming in mind

Nexus 7 was designed with gaming in mind. With heart pounding quad-core performance, a vibrant 1280-by-800 high-resolution display, and sensors like a gyroscope and accelerometer – do a barrel roll, then tilt, touch and tap your way to the top of the leaderboards while exploring over 700,000 apps and games available on Google Play.

Less charging, more doing

With over 9 hours of HD video playback, 10 hours of web browsing or e-reading, and up to 300 hours of standby time, Nexus 7 can go the distance. Whether you measure battery life in chapters read, levels completed, movies watched or minutes of backseat silence, you can spend less time charging and more time doing.

Made for Google Play

Nexus 7 was made for Google Play, putting all the entertainment you love right in your hand: the world's largest collection of eBooks, millions of songs, thousands of movies and TV shows, and the latest magazines – plus over 700,000 apps and games.
No wires, no hassle
Forget about cables and syncing. Google Play stores all your digital content in the cloud so it’s instantly available and you can pick up right where you left off.
Millions of eBooks
With over 4 million titles to choose from, Nexus 7 gives you access to the world’s largest collection of eBooks. As thin as a paperback book, Nexus 7 is portable enough to fit in back pockets and purses, and lets you customize your reading experience by adjusting the font, switching to day or night mode, and much more.
700,000 apps and games
Get all the apps and games you love on Nexus 7 – with over 700,000 titles to choose from, Google Play has something for everyone. From games for the kids to the latest 3D epics, you’ll find the most popular free and paid apps and games on Google Play.
Explore Google Play
Google Play puts all your favorite entertainment right in your hand. Explore millions of songs, thousands of HD movies and TV shows, and the latest magazines on Nexus 7.

Best of Google

Nexus 7 comes with all your favorite Google Apps – like Gmail, Chrome, Google+ and YouTube – putting the best of Google in the palm of your hand.

Live in the Now

Google Now brings you just the right information at just the right time. It shows you how much traffic to expect before you leave for work, or when the next train will arrive as you’re standing on the platform.With the latest version, Google Now keeps you even more organized – get reminders about upcoming flights, restaurant reservations, and hotel confirmations – when and where you need them.

Sign in. Stay synced

Nexus 7 is fully connected to Google’s reliable cloud services – so your contacts, Gmail, calendar, photos, music, movies, and books are always backed up in the cloud, no wires needed. Just sign in with your free Google Account and you’ll never lose the things that matter most.

Android 4.2 Jelly Bean

Nexus 7 comes with Android 4.2, the latest version of the world's most popular mobile platform. Experience an improved keyboard that helps you say and do more, new actionable notifications, updates to Google Now and much more.

A smarter keyboard, now with Gesture Typing

Writing messages is easier than ever with Gesture Typing – glide your finger over the letters to compose emails or texts in a snap. The keyboard can anticipate and predict the next word, so you can power through your messages like never before.

Browse the web Chrome fast.

Nexus 7 comes with the speed and simplicity of Google Chrome, built in. Sign in to sync your bookmarks, view tabs you have open on your computer, send web pages from your computer to your tablet, and more. Browsing the web from your tablet has never been faster – pages load in a snap and hardware-accelerated rendering lets you experience the web, Chrome fast.

Gmail, to go

Gmail is better than ever on Nexus 7. Intuitively swipe back and forth between email threads so you can read and respond quickly and fly through your inbox – and all your email syncs automatically from your Nexus 7 to your phone and computer.

Google+ Hangouts

Nexus 7 lets you video chat with up to nine friends at once with Google+ Hangouts. You’ll look great with the 1.2MP front-facing camera, and starting a Hangout is a snap – on WiFi or on mobile network data.

YouTube in HD

Bring millions of videos from YouTube anywhere you go, ready to watch in the palm of your hand. With Nexus 7, videos on YouTube are available in vibrant high-definition. Watch music videos and celebrity exclusives from upcoming and popular artists right on your Nexus 7.

* Battery life may vary by use. Stated battery life measured by playing 720p video at 100 nits brightness, with an external microphone, Wi-Fi turned on, Gmail logged in.

www.asus.com

Nexus 7 | Tablets | ASUS USA

More powerful and portable than ever.

Buy Nexus 7 with mobile data and 32GB of storage and keep even more of your favorite stuff close at hand – even when you’re not close to WiFi.

Introducing Nexus 7 with mobile data.

Nexus 7 is designed to go wherever you go – and now with up to 32GB of storage and the option to connect to mobile data networks – Nexus 7 can take you even further.

Stunning 7” display

With a stunning 7-inch display, all day battery life, even more storage, and mobile data to keep you connected, Nexus 7 is the perfect travel or commute companion.

Speed and performance

Nexus 7 is built by ASUS and comes with a NVIDIA® Tegra® 3 quad-core processor so everything is faster – pages load quickly, gameplay is smooth and responsive, and running multiple apps is a breeze. Patented 4-PLUS-1™ design gives you processing power when you need it, and battery saving efficiency when you don’t.

Designed with gaming in mind

Nexus 7 was designed with gaming in mind. With heart pounding quad-core performance, a vibrant 1280-by-800 high-resolution display, and sensors like a gyroscope and accelerometer – do a barrel roll, then tilt, touch and tap your way to the top of the leaderboards while exploring over 700,000 apps and games available on Google Play.

Less charging, more doing

With over 9 hours of HD video playback, 10 hours of web browsing or e-reading, and up to 300 hours of standby time, Nexus 7 can go the distance. Whether you measure battery life in chapters read, levels completed, movies watched or minutes of backseat silence, you can spend less time charging and more time doing.

Made for Google Play

Nexus 7 was made for Google Play, putting all the entertainment you love right in your hand: the world's largest collection of eBooks, millions of songs, thousands of movies and TV shows, and the latest magazines – plus over 700,000 apps and games.
No wires, no hassle
Forget about cables and syncing. Google Play stores all your digital content in the cloud so it’s instantly available and you can pick up right where you left off.
Millions of eBooks
With over 4 million titles to choose from, Nexus 7 gives you access to the world’s largest collection of eBooks. As thin as a paperback book, Nexus 7 is portable enough to fit in back pockets and purses, and lets you customize your reading experience by adjusting the font, switching to day or night mode, and much more.
700,000 apps and games
Get all the apps and games you love on Nexus 7 – with over 700,000 titles to choose from, Google Play has something for everyone. From games for the kids to the latest 3D epics, you’ll find the most popular free and paid apps and games on Google Play.
Explore Google Play
Google Play puts all your favorite entertainment right in your hand. Explore millions of songs, thousands of HD movies and TV shows, and the latest magazines on Nexus 7.

Best of Google

Nexus 7 comes with all your favorite Google Apps – like Gmail, Chrome, Google+ and YouTube – putting the best of Google in the palm of your hand.

Live in the Now

Google Now brings you just the right information at just the right time. It shows you how much traffic to expect before you leave for work, or when the next train will arrive as you’re standing on the platform. With the latest version, Google Now keeps you even more organized – get reminders about upcoming flights, restaurant reservations, and hotel confirmations – when and where you need them.

Sign in. Stay synced

Nexus 7 is fully connected to Google’s reliable cloud services – so your contacts, Gmail, calendar, photos, music, movies, and books are always backed up in the cloud, no wires needed. Just sign in with your free Google Account and you’ll never lose the things that matter most.

Android 4.2 Jelly Bean

Nexus 7 comes with Android 4.2, the latest version of the world's most popular mobile platform. Experience an improved keyboard that helps you say and do more, new actionable notifications, updates to Google Now and much more.

A smarter keyboard, now with Gesture Typing

Writing messages is easier than ever with Gesture Typing – glide your finger over the letters to compose emails or texts in a snap. The keyboard can anticipate and predict the next word, so you can power through your messages like never before.

Browse the web Chrome fast.

Nexus 7 comes with the speed and simplicity of Google Chrome, built in. Sign in to sync your bookmarks, view tabs you have open on your computer, send web pages from your computer to your tablet, and more. Browsing the web from your tablet has never been faster – pages load in a snap and hardware-accelerated rendering lets you experience the web, Chrome fast.

Gmail, to go

Gmail is better than ever on Nexus 7. Intuitively swipe back and forth between email threads so you can read and respond quickly and fly through your inbox – and all your email syncs automatically from your Nexus 7 to your phone and computer.

Google+ Hangouts

Nexus 7 lets you video chat with up to nine friends at once with Google+ Hangouts. You’ll look great with the 1.2MP front-facing camera, and starting a Hangout is a snap – on WiFi or on mobile network data.

YouTube in HD

Bring millions of videos from YouTube anywhere you go, ready to watch in the palm of your hand. With Nexus 7, videos on YouTube are available in vibrant high-definition. Watch music videos and celebrity exclusives from upcoming and popular artists right on your Nexus 7.

* Battery life may vary by use. Stated battery life measured by playing 720p video at 100 nits brightness, with an external microphone, Wi-Fi turned on, Gmail logged in.

www.asus.com

Nexus 7 | Tablets | ASUS India

More powerful and portable than ever.

Buy Nexus 7 with mobile data and 32GB of storage and keep even more of your favorite stuff close at hand – even when you’re not close to WiFi.

Introducing Nexus 7 with mobile data.

Nexus 7 is designed to go wherever you go – and now with up to 32GB of storage and the option to connect to mobile data networks – Nexus 7 can take you even further.

Stunning 7” display

With a stunning 7-inch display, all day battery life, even more storage, and mobile data to keep you connected, Nexus 7 is the perfect travel or commute companion.

Speed and performance

Nexus 7 is built by ASUS and comes with a NVIDIA® Tegra® 3 quad-core processor so everything is faster – pages load quickly, gameplay is smooth and responsive, and running multiple apps is a breeze. Patented 4-PLUS-1™ design gives you processing power when you need it, and battery saving efficiency when you don’t.

Designed with gaming in mind

Nexus 7 was designed with gaming in mind. With heart pounding quad-core performance, a vibrant 1280-by-800 high-resolution display, and sensors like a gyroscope and accelerometer – do a barrel roll, then tilt, touch and tap your way to the top of the leaderboards while exploring over 700,000 apps and games available on Google Play.

Less charging, more doing

With over 9 hours of HD video playback, 10 hours of web browsing or e-reading, and up to 300 hours of standby time, Nexus 7 can go the distance. Whether you measure battery life in chapters read, levels completed, movies watched or minutes of backseat silence, you can spend less time charging and more time doing.

Made for Google Play

Nexus 7 was made for Google Play, putting all the entertainment you love right in your hand: the world's largest collection of eBooks, millions of songs, thousands of movies and TV shows, and the latest magazines – plus over 700,000 apps and games.
No wires, no hassle
Forget about cables and syncing. Google Play stores all your digital content in the cloud so it’s instantly available and you can pick up right where you left off.
Millions of eBooks
With over 4 million titles to choose from, Nexus 7 gives you access to the world’s largest collection of eBooks. As thin as a paperback book, Nexus 7 is portable enough to fit in back pockets and purses, and lets you customize your reading experience by adjusting the font, switching to day or night mode, and much more.
700,000 apps and games
Get all the apps and games you love on Nexus 7 – with over 700,000 titles to choose from, Google Play has something for everyone. From games for the kids to the latest 3D epics, you’ll find the most popular free and paid apps and games on Google Play.
Explore Google Play
Google Play puts all your favorite entertainment right in your hand. Explore millions of songs, thousands of HD movies and TV shows, and the latest magazines on Nexus 7.

Best of Google

Nexus 7 comes with all your favorite Google Apps – like Gmail, Chrome, Google+ and YouTube – putting the best of Google in the palm of your hand.

Live in the Now

Google Now brings you just the right information at just the right time. It shows you how much traffic to expect before you leave for work, or when the next train will arrive as you’re standing on the platform. With the latest version, Google Now keeps you even more organized – get reminders about upcoming flights, restaurant reservations, and hotel confirmations – when and where you need them.

Sign in. Stay synced

Nexus 7 is fully connected to Google’s reliable cloud services – so your contacts, Gmail, calendar, photos, music, movies, and books are always backed up in the cloud, no wires needed. Just sign in with your free Google Account and you’ll never lose the things that matter most.

Android 4.2 Jelly Bean

Nexus 7 comes with Android 4.2, the latest version of the world's most popular mobile platform. Experience an improved keyboard that helps you say and do more, new actionable notifications, updates to Google Now and much more.

A smarter keyboard, now with Gesture Typing

Writing messages is easier than ever with Gesture Typing – glide your finger over the letters to compose emails or texts in a snap. The keyboard can anticipate and predict the next word, so you can power through your messages like never before.

Browse the web Chrome fast.

Nexus 7 comes with the speed and simplicity of Google Chrome, built in. Sign in to sync your bookmarks, view tabs you have open on your computer, send web pages from your computer to your tablet, and more. Browsing the web from your tablet has never been faster – pages load in a snap and hardware-accelerated rendering lets you experience the web, Chrome fast.

Gmail, to go

Gmail is better than ever on Nexus 7. Intuitively swipe back and forth between email threads so you can read and respond quickly and fly through your inbox – and all your email syncs automatically from your Nexus 7 to your phone and computer.

Google+ Hangouts

Nexus 7 lets you video chat with up to nine friends at once with Google+ Hangouts. You’ll look great with the 1.2MP front-facing camera, and starting a Hangout is a snap – on WiFi or on mobile network data.

YouTube in HD

Bring millions of videos from YouTube anywhere you go, ready to watch in the palm of your hand. With Nexus 7, videos on YouTube are available in vibrant high-definition. Watch music videos and celebrity exclusives from upcoming and popular artists right on your Nexus 7.

* Battery life may vary by use. Stated battery life measured by playing 720p video at 100 nits brightness, with an external microphone, Wi-Fi turned on, Gmail logged in.

www.asus.com


Смотрите также